LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

niedziela, 29.1.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIFelieton: Wszystko nowe...
2016-05-11

KOMENTARZE: 0

Dziekanów Nowy czy Nowy Dziekanów?

Prawie wszystkim się zdawało, że w Gminie Łomianki obok Dziekanowa Polskiego, Bajkowego i Leśnego mamy też Dziekanów Nowy. Taka nazwa jest (była?) na tablicy drogowej, w urzędowych pismach, obwieszczeniach (np. wyborczych), uchwałach Rady Miejskiej. Taką nazwę mają w dowodach osobistych – jako adres – mieszkańcy (przynajmniej niektórzy). Nic dziwnego, że funkcjonuje też ona w lokalnym języku potocznym. A tu nagle okazało się, że właściwa urzędowa nazwa sołectwa od dawna wcale nie brzmi Dziekanów Nowy, lecz Nowy Dziekanów. Niby drobiazg, ale może on mieć poważne, trudne do przewidzenia skutki, bo czy np. plan zagospodarowania przestrzennego nieistniejącego sołectwa Dziekanów Nowy jest formalnie planem Nowego Dziekanowa? Czy można kupić nieruchomość we wsi, której w ogóle nie ma?
Władze Łomianek, zorientowawszy się, jaka jest prawdziwa nazwa sołectwa wchodzącego w skład Gminy Łomianki, rozpoczęły procedurę zmiany jego nazwy. Dobrze, że Nowy Dziekanów zamieszkuje tylko kilkaset osób. Trudno sobie wyobrazić, jakie zamieszanie na całym świecie wywołałaby wiadomość, że np. nazwę Nowy Jork zamienia się na Jork Nowy. Nowa nazwa ICDS?

Wygląda na to, że rozpoczęto też procedurę zmiany nazwy Integracyjnego Centrum Dydatktyczno- Sportowego im. Jana Pawła II w Łomiankach, które na swojej stronie internetowej skromnie przedstawia się jako „obiekt na miarę XXI wieku”, o czym świadczą m.in. wypłowiałe szmaty „reklamowe” wiszące na zjeżdżalniach. Stara nazwa obiektu jest już dyskretnie stopniowo i jakże estetycznie zasłaniana. Na razie nie wiadomo, co pojawi się zamiast niej.

Nowe Łomianki?

Na mojej ulicy zakończono prace związane z budową sieci wodno- kanalizacyjnej. Zniknęły żółte koparki, przestali pojawiać się robotnicy. Czytając w „Gazecie Łomiankowskiej” liczne artykuły o opieszałości mieszkańców w podłączaniu się do kanalizacji, przypuszczałem, że po zakończeniu prac pojawi się ktoś z informacją, że ulica jest „odebrana”, że już można się podłączać oraz jaka jest procedura dalszych działań. Nikt się nie pojawił. Może próbował, ale zraził go fakt, że połowa ulicy po zasypaniu rur jest nieprzejezdna. Zaczęły się za to pojawiać w skrzynce pocztowej awiza urzędowych pism (listonosz jeszcze jakoś się przedziera). Idąc na pocztę, myślałem, że to rzeczowe informacje na temat procedury podłączania się do sieci, cennik, adresy, telefony, rady, jak szybko załatwić sprawę itp. Nic z tego – dostałem dwa pisma o wszczęciu jakiegoś postępowania administracyjnego związanego z przyłączeniem mojego domu do sieci kanalizacyjnej. Brzmiały groźnie, zwłaszcza w zestawieniu z publikacjami urzędu o mandatach i sprawach sądowych dla miłośników szamb. Uznałem to za wyrażoną specyficznym, znanym w Łomiankach językiem, dobrą wiadomość, że moja ulica jest już odebrana i że mogę się podłączać (na co zresztą czekałem od 25 lat). Pojechałem więc do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, a tam miła niespodzianka i inny świat: młody człowiek kompetentnie wyjaśnia wszystkie sprawy, zna odpowiedź na wszystkie podchwytliwe pytania, w ciągu kilku sekund znajduje w laptopie potrzebne informacje, wie, w którym z setek segregatorów szukać dokumentów, proponuje kontakt pocztą mailową – słowem: życzliwość, profesjonalizm, chęć sprawnego załatwienia sprawy. Bez urzędowego bełkotu, napuszenia, straszenia komornikiem i więzieniem. Zupełnie jak nie w Łomiankach. Pomyślałem, że może za jakiś czas będzie normalnie, a wtedy przeprowadzimy konsultacje społeczne nad zmianą nazwy naszego miasta na Nowe Łomianki.

Nowe (niższe) ceny

Od 1 kwietnia (i podobno to nie jest żart primaaprilisowy) Komunikacja Miejska Łomianki (to ta spółka, która wydaje „Gazetę Łomiankowską”, a przy okazji organizuje transport autobusowy) obniżyła ceny biletów w strefie E (przejazdy lokalne). Dzięki temu po Łomiankach będzie można już przez 20 minut jeździć EŁ-kami nie za 3,60 lecz za 3,00 zł. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z EŁ-kami powinny przyjść na przystanek z pewnym wyprzedzeniem, żeby mieć czas na rozpracowanie schematu tras poszczególnych linii.

Juliusz Wasilewski

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT